Vizesiz Bosna Turları
Bosna Hersek Turu 3 Gece 4 Gün
tur günü 3 Gece 4 Gün
havayolu şirketi Türk Hava Yolları
650.00 €başlayan fiyatlar

BOSNA HERSEK TURU HAKKINDA

13. asırdan başlayıp 19. Asra kadar Osmanlı tarafından yönetilmiş, seyyah Sufilerin getirdiği hoşgörülü İslam dini mensubu Osmanlı devletinin kültürünün benimsendiği Cami, Kilise ve Havraların aynı meydanı paylaştığı, çetin mücadeleler ve büyük savaşlardan kalan yaralarını sarmaya çalışan Bosna Hersek, cami, tekke, medrese, hamam ve kervansarayları ile ziyaretçilerini karşılıyor. Saraybosna 15. Yüzyılda Osmanlının girmesiyle en parlak çağını yaşamış ve günümüzde de Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük kent olarak kabul edilmektedir. 1992-95 yılları arasında yapılan bosna savaşı sırasında aldığı darbeleri hala sarmaya çalışmakta olan Saraybosna Bosna Hersek coğrafyasının merkezine kurulmuştur. Hırvatistan ve Bosna Hersek bölgelerinde yoğun olarak bulunan Boşnak halkı Müslümanlığı sefer, savaş olmadan ve kan dökülmeden kabul etmiş nadir halklardandır. Bosna Hersek ülkesinde yakın çağa kadar hüküm sürmüş olan Osmanlı devleti vesilesiyle ibadet ve dini vecibelerimizi rahatlıkla yerine getirebileceğimiz birçok tarihi cami, medrese bulunmaktadır.

Turumuzun önemli yerlerinden birisi de 2. Dünya savaşından önce kurulmuş genç Müslümanlar lokali olan ‘’Mladi Müslümani’’ ocağıdır. Bosna Hersek’in ilk ve Müslüman lideri Aliya İzzetbegoviç kurmuştur. 2. Dünya savaşında yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine yaptıkları yardımlarla bilinmektedir. Tadılmayabileceğiniz yöreye has lezzetleri; köftesi- Çevapi yoğurtla sunulan el açması saç böreği – pita balkan mutfağının bazılarındandır. Topraklarının % 5’i Balkanlar’da yer alan Türkiye sadece coğrafik açıdan değil, aynı zamanda tarihsel ve sosyo-kültürel anlamda da bir Balkan ülkesidir. Türkiye, Balkan coğrafyasında yaklaşık 500 yıldan fazla hüküm sürmüş olan Osmanlı devletinin emanetçisi olarak, bu coğrafyada yaşayan milletlerle derin tarihsel ve sosyo-kültürel bağlara dayanarak, Saraybosna’da yer alan İsa bey Hamamını, Osmanlı Saat kulelerini, Mirasımız olan Camilerimizi, Mostar köprüsü gibi birçok önemli mimari tarihi eserleri restore etmektedir.

En uygun fiyatlı Bosna Hersek Turu için tur tavmimize bakabilirsiniz. Vizesiz Balkan Turları içinde de Bosna Herse Turu yapılmaktadır.