AZERBAYCAN BAKÜ TURU
Bu tur için planlanan bir tarihimiz bulunmamaktadır.

1.GÜN
İSTANBUL BAKÜ

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye hareket. Varışımıza müteakip aracımızla Targovi’ye hareket. Rusça’da Tüccarlar caddesi olarak bilinen İstanbul’un Taksim Caddesine benzeyen Bakü’nün en hareketli caddesini geziyoruz. Caddenin sonu yine bir kadar hareketli ve renkli Bakü Bulvara çıkıyor. Sahil eğlencelerinin yanı sıra müzeler, restoranlar, mağazalar ve daha fazlasının sunulduğu park ve kordonda yürüyüş yaparak tekrar aracımız ile buluşuyoruz ve restoranımıza hareket ediyorcz. Akşam yemeğinde yöresel müzikler ve danslar eşliğinde Bakü gecesine katılıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.


2.GÜN
BAKÜ

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası Abşeron Yarımadası turuna başlıyoruz. Abşeron Yarımadası’nda gezeceğimiz başlıca yerler arasında Dünyadaki Üç Mecusi (Zerdüşt) Tapınağından biri olan Ateşgah Mimari Kompleksini göreceğiz. Oldukça ilgi çekici olan ve içindeki ateşi yüzyıllardır sönmeyen bu yapı, Mecusi inancına göre belli başlı Hac yerlerinden birisidir. Ateşgah ziyaretimizin ardından ünlü seyyah Marco Polo’nun ‘’Ateş Ülkesi’’ adını yakıştırdığı yanardağı ziyaret edeceğiz. Yanardağ toplamda 65 hektarlık bir alanda var olan ve yer altından çıkan doğalgazın etkisiyle yüzyıllardan beri yanmaya devam etmektedir. Bu sıra dışı deneyimden sonra Bakü şehir merkezine dönüyoruz ve turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şehir turumuza 2000 Yılında UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilmiş İçeri Şeher (Eski Şehir) ile başlıyoruz. 15. Yüzyılda İbrahim Halilullah tarafından inşa edilmiş Şirvan Şah Sarayı, 2500 yıllık geçmişe sahip olan Kız Kalesi, Cuma Camii, Buhara-Multani Kervansarayları (Restorasyonda) başlıca göreceğimiz eserler arasındadır. Rehberimizin belirleyeceği serbest zaman süresince dilerseniz bu yapıların içine girerek daha detaylı inceleyebilir veya eski şehirde ki şirin kafelerde kahve içebilirsiniz. Belirtilen saatte toplanme ve Şehitler Parkına gidiyoruz. Aracımızdan indiğimiz noktada Azerbaycan Millet Meclisini ve Bakü’nün simge yapıları olan Alev Kulelerini görüyoruz. Yıllarca savaşlarda ve katliamlarda binlerce insanını yitiren Azerbaycan Halkı Şehitlerine verdiği değeri göstermek adına yaptırdığı Şehitler Parkı (Dağ üstü Parkı) ve Anıtını görüp tüm şehitlerimize dua ediyoruz. Sonrasında Finikülerle Bakü manzarası eşliğinde 4 dk sürecek keyifli bir yolculuk yapıyoruz. Sahile varışımıza müteakip yine kordon boyunda yürüyüş ve çay kahve molası veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz serbest zamanda Halı müzesini gezebilirler, Sıradışı Mimarisiyle görenleri etkileyen Deniz Mall AVM’yi gezebilir veya Bakü’nün Gözü adı verilen dev dönme dolaba binerek Bakü’yü yükseklerden seyredebilirler. Belirtilen saatte toplanma ve sıra dışı bir akşam yemeği için restoranımıza hareket. Hem müze hem de restoran olarak planlanmış çok özel bir mekanda tarihte bir yolculuk yapacağız. Akşam yemeğinden sonra otele hareket ve konaklama.


3.GÜN
BAKÜ – İSTANBUL

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Bakü’nün 70 km. güneyinde yer alan, Azerbaycan’ın arkeolojik eserler bakımından en zengin bölgesi olan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Gobustan’a doğru yola çıkıyoruz. Hazar Denizi’nin yakınlarında, eski Şirvan yolu üzerinde bulunan Gobustan; açık hava müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Burası, tüm dünyada oyma kayalıkları ve resimli taşları ile tarih öncesi Ortaçağ dönemindeki toplum yaşantısı, avcılık, hayvanlar ve bitki örtüsü hakkında önemli bilgiler vermektedir. Açık hava müzesi gezimizi tamamladıktan sonra modern ve göz alıcı mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan kentin en yeni simgelerinden olan Haydar Aliyev Kültür Merkezine hareket ediyoruz. Başta Azerbaycan’ın kuruluşunu ve tarihine tanıklık edeceğiz. Bu arada Aliyev Ailesini de yakından tanıma fırsatı bulacağız. Sonrasında Klasik Otomobillerden, Müzik Aletlerine, Oyuncaklardan, Yöresel Kıyafetlere, Yüzlerce yıl öncesine ait tarihi esere ve Azerbaycan’ın simge yapılarının maketlerinin olduğu salona kadar birbirinden farklı birçok esere sahiplik eden müzeyi geziyoruz. Programımızı tamamladıktan sonra (hava müsaitliği ve yerel otoritenin izin verdiği takdirde) son olarak tekne turu yaparak Hazar denize açılıyor ve Bakü’ye denizden selamlıyor ve veda ediyoruz. 19.00’da dileyen misafirlerimizi havalimanına bırakıyoruz ve keyifli turumuzun sonu.  

 


Başvuru Formu

Bu tur için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların tur hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Kişi Başı: 0.00₺'dan itibaren

Tur Tarihleri


Ulaşım Bilgileri

Gidiş Bilgileri:

Ulaşım: Kalkış: 01.01.1970 02:00 Varış: 01.01.1970 02:00

Dönüş Bilgileri:

Ulaşım: Kalkış: 01.01.1970 02:00 Varış: 01.01.1970 02:00

Fiyata Dahil Olanlar

‣ 4* Bakü otelinde 2 gece oda kahvaltı konaklama

‣ THY ile İstanbul - Bakü – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti

‣ Programda belirtilen tüm çevre gezileri

‣ Gezi boyunca kullanılacak ulaşım araçları

‣ Türkçe Rehberlik Hizmeti

‣ Program dahilinde 2 adet akşam yemeği

‣ Tüm transferler, havalimanı, terminal vergileri

‣ Tekne Turu, Finiküler ücretleri

‣ Haydar Aliyev Müzesi, Ateşgah, Yanardağ, Gobustan Müzelerinin giriş ücretleri