Suudi Arabistan Kültür Turu (Umre Dahil)
Bu tur için planlanan bir tarihimiz bulunmamaktadır.

1.GÜN
İSTANBUL – RİYAD

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında buluşma. 


2.GÜN
İSTANBUL – RİYAD

Anadolujet Havayolları tarifeli seferi ile Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a hareket. Varışımıza müteakip otele yerleşme ve konaklama.
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası 10.00 da otelimizden hareket. Suudi Kraliyet ailesinin bulunduğu yer olan Diriye Geleneksel kerpiç mimarisi ve dolambaçlı dar sokaklarıyla ünlüdür. Suudi tarihiyle ilgili sergilerin düzenlendiği eski sarayda yer alan Diriye Müzesi ve restore edilen Al-Zawihra Camisi bölgenin kültürel mekânları arasındadır. Ardından bir sonraki durağımız olan Riyad Ulusal Müzesi olacak. Suudi Arabistan genelinden toplanmış Etnik, Arkeolojik ve İslami eserlerin sergilendiği Müzesinin görülmesi. Öğle yemeği ve Alış veriş için Kingdom Centre’a hareket. Serbest zamanda dileyen misafirlerimiz alış veriş yapabilir yada Gökdelen’in 99’uncu katında bulunan Sky Bridge’e çıkabilir. (Ücret Kişibaşı Yaklaşık 18 USD). Belirtilen saatte toplanma ve Riyad’ın yeni cazibe merkezi olan Boulevard City’e hareket. Yeni nesil eğlence ve alışveriş merkezi olan bu keyifli Tema parkta zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Serbest zamanda eğlencenin ve alış verişin tadını çıkarıp ateş, ışık ve su gösterilerini seyredebilirsiniz. Otelimize hareket ve konaklama.     
 


3.GÜN
RİYAD – AL ULA

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına hareket. Bagaj ve Bilet işlemlerinin ardından yaklaşık 2 saatlik uçuşumuz için yerel havayolları ile Al Ula’ya hareket. Varışımıza müteakip ilk durağımız Al Ula Old Town. Şehrin eski yerleşim yerinin yeniden inşa edilmesiyle 900 haneden oluşan dar sokakları ve kerpiç evleriyle eski şehre hayran kalacaksınız. Eski şehrin Burcundan şehir manzarasını seyrettikten sonra Nebati Krallığına yolculuğumuz başlıyor. Müze girişinde bekleyen Jeeplerimizle Hegra Arkeolojik Sit alanı içinde bulunan ve yaygın ismi ile Medain Salih’i keşfetmeye başlıyoruz. 2008 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Medain Salih’in (Hegra) Petra Antik kentine benzeyen ve yaklaşık aynı döneme tarihlenen onlarca kral kaya mezarlarının olduğu Petra ile birlikte Nebati Krallığı'nın en önemli kalıcı yerleşimlerinden biriydi. Rehberimizden Nebati Krallığı hakkında detaylı bilgi alıp Kaya mezarlarının en önemlilerini fotoğraflama imkanımız olacak. Programımızı tamamladıktan sonra Jeeplerimiz ile Müze girişine geri dönüyoruz ve Otobüsümüzle bambaşka bir doğal oluşum olan Fil Kayası anıtına hareket. Volkanik Patlamalar, Sel Suları ve Rüzgar ile Milyonlarca yılda oluşmuş file benzeyen kaya ve etrafına kurulmuş harika bir çöl kampında çay kahve içmek ve fotoğraf çekmek için serbest zaman. Programımızı tamamladıktan sonra otele hareket akşam yemeği ve konaklama.


4.GÜN
AL ULA – HAYBER – MEDİNE

Dileyen misafirlerimiz sabah erken saatte Jeep Safari Turuna Katılabilirler. Ücret Kişibaşı 90 USD’dir. 
06.00’da Otelden Jeep Safarinin başlayacağı Kamp Alanına hareket. 07.00 de Sharaan Doğa Koruma alanına varış. Sharaan Doğa Koruma Alanı'nda, 1.500 kilometrekarelik yükselen kırmızı kaya kanyonları, genişleyen çöller ve narin kır çiçekleriyle kaplı vadiler, doğa harikalarından oluşan bir hazine sunuyor. Vadilerde birbirinden güzel manzaralar eşliğinde yapacağımız Jeep Safari Sonrası 09.30’da otelimize dönüş ve sabah kahvaltısı. Öğlen saatlerinde Al Ula’dan ayrılıyoruz. Yol güzergahımız üzerinde Hayber şehrine uğruyoruz. İslam ordunun 629 yılında fethettiği Medine’ye yaklaşık 150 km uzaklıktaki Hayber de bulunan 7 Kaleden günümüze sadece 4 tanesi gelebilmiştir. Bunlardan 1 tanesini yakından görme şansımız olacaktır. Ardından Medine yolcuğumuza devam ediyoruz.
(Gezeceğimiz yerlerden bazı noktalar henüz inşaat veya restorasyon aşamasında olabilir. Yerel otoriteden izin alabildiğimiz müddetçe programımızda bulunan tüm noktaları harfiyen gezdirmeye özen göstereceğiz.)
Akşam saatlerinde Medine’ye varış. Otele yerleşme akşam yemeği ve konaklama. Dileyen misafirlerimiz rehberimizle Selamlama yapmak üzere Mescid-i Nebeviye’ye gidebilirler. (Ümmetimden her kim kabrime kadar gelir ve bana selam verirse onun selamına icabet ederim.) Bizde peygamberimizi selamlayarak otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.
 


5.GÜN
MEDİNE – MEKKE

Dileyen misafirlerimizle sabah namazımızı Mescid-i Nebevi’de kılıyoruz. Sabah namazı sonrasında rehberimiz eşliğinde Mescid etrafında bulunan Bulut mescidi, Hz Ebubekir Mescidi, Hz Ali Mescidi gibi önemli yapıların ve içinde 10000 den fazla Sahabenin meftun bulunduğu Cennetül Bakii kabristanının ziyaret edilmesi. Otelimize dönüş kahvaltı ve istirahat. Belirtilen saatte otelimizden ayrılış Medine çevre gezileri turumuz başlıyoruz. Uhud savaşlarının gerçekleştiği Uhud Dağı ve Şehitliği, Kıbleteyn Mescidi, Hendek Savaşının yapıldığı bölge, Medine Tren İstasyonu ve Kuba Mesicidi ile şehir turumuzu tamamlıyoruz. Ardından Hurma tadımı ve alış verişi için hurma bahçesine hareket. Dünyaca ünlü Medine Hurmalarının tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz. Belirtilen saatte toplanma ve Tren istasyonuna varış. Hızlı tren ile Mekke’ye hareket. Varışımıza istinaden otelimize varış ve akşam yemeği.
İslam hukukuna göre Mekke’ye giden tüm Müslümanların Umre yapma mecburiyeti vardır. Yerel otoritede böyle bir uygulama zorunluluğu yoktur. Umre yapacak misafirlerimizin Mikat sınırına girmeden Medine Tren Garında Umre için niyet edip ihrama girmeleri gerekmektedir. Bu Hadis ve Ayetlerle sabittir. Rehberimiz bu konuda sizleri detaylı bilgilendirecektir. Akşam yemeğinden sonra Umre yapacak misafirlerimizle Allah’ın evi, ilk mabet, Kıblemiz Kabe’i Muazzama’ya hareket. Rehber-Hocalarımız eşliğinde Umre ibadetimizi gerçekleştiriyoruz. Allah Kabul Buyursun…
 


6.GÜN
MEKKE

Dileyen misafirlerimizle sabah namazımızı Kabe’de kılıyoruz. Otelimize dönüş ve sabah kahvaltısı. Kahvaltıdan sonra Mekke Şehir turumuz başlıyor. İlk Durağımız Peygamber Efendimizin Hicret yolculuğunda ki ilk durağı olan Sevr dağının uzaktan görülmesi. Sonrasında Hac ibadetinin gerçekleştiği bölgeler olan Mina, Müzdelife, Arafat ve Şeytan Taşlama alanının görülmesi. Programımıza Hudeybiye bölgesi ziyareti ile devam ediyoruz. İslam tarihi için çok önemli bir yer olan ve Hudeybiye Anlaşmasının imzanlandığı bölgenin görülmesi ve dönüş yolunda deve çiftliğinin ziyaret edilmesi. Dileyenler deve sütünün tadına bakabilirler. Programımızı tamamladıktan sonra otelimize dönüş. Dileyenler ibadet için Kabe’ye gidebilirler. Akşam yemeği ve konaklama.


7.GÜN
MEKKE – CİDDE – İSTANBUL

Dileyen misafirlerimizle gece saat 04.00’de otelimizden Peygamber efendimize ilk vahyin geldiği Cebel-i Nur’a hareket. Peygamberimiz Cebrail as. ile ilk defa burada görüşmüş ve Kuran-ı Kerim’in ilk ayetleri burada nazil olmuştur. Dağın zirvesinde bulunan mağara Hira Mağarasıdır. Yaklaşık 50 dk lık dik ve yorucu bir tırmanışla ulaşılabilmektedir. Dileyen misafirlerimiz sabah namazını zirvede kılabilirler. (WC ve Abdest alacak yer yoktur.) Zor ve yorucu bir programdır. Belirtilen saatte aracımızla buluşma ve otelimize dönüş sabah kahvaltısı ve dinlenme. Öğlen saat 12.00 de otelimizden ayrılış ve Cidde’ye hareket. Panoramik Cidde Turumuz başlıyoruz. İlk Durağımız Al – Balad yani eski şehir. Al-Balad, Cidde'nin tarihi bölgesidir. Balad, kelimenin tam anlamıyla "Kasaba" olarak tercüme edilebilir. Al-Balad, 7. yüzyılda kurulmuş ve yıllarca Cidde’nin merkezi olmuştur. Burada Hz Havva Validemizin Kabrini ziyaret etme şansı buluyoruz. Ardından Kısas Mescid’inin görülmesi. Belirtilen saatte toplanma havalimanına hareket. Keyifli Turumuzun sonu.


*Bu turumuz kültür temelli bir program olup tarihi ve turistik ve dini yerler detaylıca gezilecektir. 
*Namazlara katılmak, Umre yapmak veya Sevr Mağarasına tırmanmak isteğe bağlıdır. 
*Rehberimiz yapılacak dualar, yapılması gereken görevler ve yasaklar ile ilgili sizleri bilgilendirecektir. 
*Bayan misafirlerimizin Harem Sınırları içinde İslam kuralları gereği tesettüre girmeleri gerekmektedir.    


ÜCRETE DAHİL OLANLAR
‣Türk Havayolları ile İstanbul – Riyad / Cidde – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
‣Riyad – Al Ula Arası İç Hat Uçak Bileti
‣Medine – Mekke Arası Hızlı Tren Bileti
‣Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
‣Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
‣4*-5* otellerde 6 Gece Konaklama
‣Sabah kahvaltıları 6 Adet
‣Akşam yemekleri 4 Adet (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir)
‣Profesyonel Türkçe rehberlik (Rehberlerimiz Dini konularda tam donanımlıdır.) 
‣Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
‣Müze Giriş Ücretleri (Diriye, Ulusal Müze, Boulevard City, Medain Salih, Old Town)
‣Özel Jeeplerle Medain Salih gezisi 


ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
‣Şahsi harcamalar
‣Öğle yemekleri ve Riyad’da alınacak ilk Akşam yemeği
‣Otel ekstraları
‣Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)
‣Sky Bridge Çıkış Bilet Ücreti 
‣Ula’da İsteğe Bağlı Jeep Safari ve Farklı Etkinlikler
‣Suudi Arabistan Vizesi (Geçerli Shengen veya Amerika vizesi olan ve ilgili ülkeye giriş çıkış yapmış kimseler Kapıda Vize alabilir.)
Kapıda Vize: 128 USD ve Kredi Kartı ile ödenmektedir.
Online Turist Vizesi:. 175 USD Tur paketi esnasında satış acentasına ödenecektir. 
‣Seyahat sağlık sigortası (Covid-19 Kapsamlı)

ÖNEMLİ NOTLAR

***Tur Programımız minimum 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, lokal Türkçe veya İngilizce rehberlik ile opere edilebilecektir. Son iptal bildirim tarihi tur kakışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

***Tur programında isim belirtilmeden sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için seçenekli bulunduğu durumlarda otel(ler) gezi hareketinden 48 saat önce acenteniz tarafından bildirilecektir.

***Fuar, kongre, konser,  etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’ lerden fazla mesafede kullanılabilir. Böyle bir durumda, turun hareket tarihinden 15 gün önce acenteniz tarafından bilgi verilecektir.

*** 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 Kişilik odalar 1 büyük yatak + 1ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar. Açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için Tur katılımcısı 3. Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan- tek çocuk için geçerlidir.

***Tur programında dahil olan hizmetlerden Otelde alınan Kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

***Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin  genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dâhil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine,  girilmesine izin verilmeyen veya her hangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkansız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Flyexpress sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dâhilin de toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

***Ekstra turlar, servis aldığımız yerel acente tarafından en az 10 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli sayı sağlanamadığı takdirde geziler yapılamamakta veya ekstra gezi fiyatları, içerik, kullanılacak araç katılımcı sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca turların günleri ve saatleri, gidilecek yerlerde ki müze, ören yerlerinin açık/kapalı olma durumlarına ve hava şartlarına göre rehber tarafından değiştirilebilir.

***Ekstra turlar katılımcının isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Tur esnasında düzenlenen ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, yol üzerinde bulunan müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılırlar. Bu yolcular ekstra tur başlamadan yol üstü dinlenme tesisine bırakılıp, turun tamamlanması ardından bırakıldıkları noktadan alınırlar.

*** Sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için alternatif bilgiler bulunduğu durumda konaklayacağınız otel(ler)i gezi hareketinden 48 saat önce öğrenebilirsiniz.

***Programda belirtilen iç hat bağlantı saatleri havayolunun tarifesinde bulunan örnek saatler olup, tüm uçuş detayları ve iç hat bağlantı saatlerinin turdan 48 saat önce teyit edilmesi zorunludur.

VİZE

***T.C vatandaşları için vize uygulaması bulunmamaktadır. Yolcunun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile seyahat edebilir.

***T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimiz için de yukarıdaki 6 ay şartı aynı şekilde geçerlidir.

*** 24.11.2015 Tarihi itibari ile eski pasaportlar (Lacivert Pasaport) ile yurt dışına çıkış yapılamamaktadır. Eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.

***Pasaport ve Tur evraklarınızın tam olması ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Acentamız sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

***Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

***18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.

Diğer ülke vatandaşlarına uygulanan vize prosedürü için acentanızdan bilgi alabilirsiniz.

Başvuru Formu

Bu tur için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların tur hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Kişi Başı: 0.00₺'dan itibaren

Tur Tarihleri


Ulaşım Bilgileri

Gidiş Bilgileri:

Ulaşım: Kalkış: 01.01.1970 02:00 Varış: 01.01.1970 02:00

Dönüş Bilgileri:

Ulaşım: Kalkış: 01.01.1970 02:00 Varış: 01.01.1970 02:00

Fiyata Dahil Olanlar

‣Türk Havayolları ile İstanbul – Riyad / Cidde – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
‣Riyad – Al Ula Arası İç Hat Uçak Bileti
‣Medine – Mekke Arası Hızlı Tren Bileti
‣Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
‣Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
‣4*-5* otellerde 6 Gece Konaklama
‣Sabah kahvaltıları 6 Adet
‣Akşam yemekleri 4 Adet (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir)
‣Profesyonel Türkçe rehberlik (Rehberlerimiz Dini konularda tam donanımlıdır.) 
‣Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
‣Müze Giriş Ücretleri (Diriye, Ulusal Müze, Boulevard City, Medain Salih, Old Town)
‣Özel Jeeplerle Medain Salih gezisi