ENDÜLÜS TURU

Müslüman tarihinin önemli fetihlerinden birinin yapıldığı Cebelitarık boğazı, Tarık Kayası, İslam kalesi Tarifa şehri, El hamra sarayı, Kurtuba Ulu Camii, Ronda kasabası turumuzun önemli bölümlerini oluşturmaktadır. Yaklaşık 8 şehri ile tarihte Endülüs olarak ayrılmış bu bölgede, Malaga, Sevilla, Kordoba, Granada gibi İspanya ve Avrupa birliği açısından önemli şehirleri ziyaret etmekteyiz. İslam dinine ev sahipliği yapmış 1501 yılında fethi gerçekleşmiş, turumuza renk katacak olan Ronda Kasabasında da mimari islam eserlerini göreceğiz.

Müslüman ülkeler tarafından yapılan fetihler vesilesiyle önemli islam tarihi bilgileri almanın yanı sıra görkeme sahip özenle yapılmış camilerimizi ziyaret edeceğiz. Günümüzde bölgede yaşan Müslüman toplumun azınlığı sebebiyle camilerimiz kilise olarak kullanılmaktadırlar. Cordoba şehrinde bulunan dünyanın en büyük camilerinden 850 adet sütun üzerinde yükselen Kurtuba Ulu Camii Endülüs Emevileri tarafından yapılmıştır. Emevilerin başkenti Kurtuba bölgesinde yaklaşık olarak 600 Camii bulunmaktadır. 1333 tarihinde Gırnata Sultanı I. Yusuf tarafından hükümdarlık sarayına dönüştürülen El Hamra sarayı, doğal çevreye uyumu girift yapısı ve farklı süslemeleri ile mimari islam eserlerinin başında gelmektedir.

En uygun fiyatlı Endülüs Turları için takvimimizi takip edebilirsiniz.

 

FAS ENDÜLÜS TURU HAKKINDA

7. Yüzyılda Arap İslam devletleri tarafından fethi gerçekleştirilen Fas ülkesi yakın tarihte Fransız sömürgesi haline gelmiştir. 1600 ve 1900’lü yıllar arasında İspanya, Osmanlı ve Alevilerin nüfus mücadelelerine maruz kalmıştır.

Müslüman tarihinin önemli fetihlerinden birinin yapıldığı Cebelitarık boğazı, Tarık Kayası, İslam kalesi Tarifa şehri, El hamra sarayı, Kurtuba Ulu Camii, Ronda kasabası turumuzun önemli bölümlerini oluşturmaktadır.

Tarih boyunca birçok devletin yönetimine girmiş olsalar da berberi halkı yüzyıllardır bu topraklarda yaşamaktadır. Gezimiz boyunca ibadetimizi yapabileceğimiz birçok Cami ve helal olarak servis alabileceğimiz restoranlar bulunmaktadır.

1333 tarihinde Gırnata Sultanı I. Yusuf tarafından hükümdarlık sarayına dönüştürülen El Hamra sarayı, doğal çevreye uyumu girift yapısı ve farklı süslemeleri ile mimari islam eserlerinin başında gelmektedir.

Cordoba şehrinde bulunan dünyanın en büyük camilerinden 850 adet sütun üzerinde yükselen Kurtuba Ulu Camii Endülüs Emevileri tarafından yapılmıştır. Emevilerin başkenti Kurtuba bölgesinde yaklaşık olarak 600 Camii bulunmaktadır. Feste bulunan tabakhanelerde günümüzde işlemlerine eski yöntemlerle devam ederek deriler işlenip boyanmaktadır.

UNESCO korumasına girmiş bölge ve şehirlerde neredeyse her bölgesinde kendinizi 21. Yüzyılda değil de 19-18. Yüzyıllarda hissedeceksiniz.